Фото/ facebook.com/kkmztskopje

МЗТ го победи Работнички со 70:56 во градската пресметка, која ја обележа дивеењето на навивчките групи.

Првата четвртина го покажа реалниот однос на силите во овој момент. По две минути игра резултатот беше 6:6, а потоа започна серијата на МЗТ од 22:0. По 10 минути игра МЗТ водеше 28:8.

Во втората, по три минути игра при резултат 30:13, започна дивеењето на навивачките групи „Фемили“ и „Сити Парк Бојс“. На паркетот беа фрлени петарди и чадни бомби. Кошаркарите се повлекоа во соблекувалните, а делегатото донесе одлука да бидат испразнети трибините каде се наоѓаа оние што го прекинаа натпреварот.

Откако навивачките групи беа отстранети од салата „Кале“, по 85 минути пауза натпреварот продолжи.

Копривица го предводеше МЗТ со 15 поени, а Ѓуровски со 12 беше најефикасен кај Работнички.

Текстот МЗТ го победи Работнички, дербито во сенка на дивеењето на навивачките групи е превземен од МАКФАКС.