Од самиот почеток на врската, а потоа и бракот на Џастин и Хејли Бибер, едно нешто секогаш се одолговлекуваше – неговата љубов кон поранешната девојка Селена Гомез.

Иако и самите со години кажуваат дека таму нема ништо, и дека нема емоции што ги врзуваат, од нивна корист не била ни Хејли, која изгледала тажно и отсутно на сите папарацо фотографии.

Толку многу што го добила дури и прекарот „најтажното лице во Холивуд“. Во јавноста имаше и снимки на кои пејачот се однесува многу лошо со манекенката, па дури и ја удира со вратата од автомобилот, без воопшто да се заврти да провери.

За сето тоа време тие продолжија да објавуваат среќни фотографии на мрежите, обидувајќи се да ги убедат сите во нивната љубов, а потоа дојде документарен филм за животот на Џастин и почнаа да се откриваат тајните.

Во епизодите, како и во подоцнежните интервјуа, Хејли признала дека почетокот на нивниот брак не бил баш најдобар и дека поради психичките проблеми на Џастин и приказната за родителството ја ставиле во мирување.

Сега самиот Џастин конечно проговори за врската со Хејли и призна дека мислел дека бракот ќе му ги реши сите проблеми. Имено, како што призна во емисијата „The Ebro Show“, по венчавката доживеал нервен слом сфаќајќи дека бракот не е решение за се што му се случува.

„Тоа е патување. Се сеќавам кога се оженив, имав емотивен слом бидејќи мислев дека бракот ќе реши се, но не. Тоа беше само одраз на фактот дека бев лицемер. Тешко е понекогаш да се погледнеш во огледало и навистина треба да разбереш, човеку, можеби не си личноста што нужно мислеше дека си. Тоа е само резултат на траума и животни околности“, посочи Џастин.

Џастин претходно разговараше за тоа колку раната популарност одзела во неговиот живот, особено во детството.

Тој рече дека станувањето познат на толку млада возраст го навело да се дрогира, да се бори со менталните болести и да ги вознемирува поранешните партнери, а со тоа го потврди сето она што самата Селена Гомез во неколку наврати кажала – дека Џастин е одговорен за нејзините психички проблеми, а подоцна и нејзиното сериозно нарушено здравје.

Сега, речиси четири години откако се венчаа, и Џастин и Хејли јавно проговорија за предизвиците со кои се соочиле како младенци.

Канадската поп-ѕвезда изјави за GK во април 2021 година дека тоа биле како „одење по јајца“ во текот на првата година.

„Првата година од бракот беше навистина тешка. Едноставно ѝ недостигаше доверба“, изјави Џастин.

Покрај прилагодувањето на брачниот живот, двојката се занимавала и со дијагнозата на Лајмска болест на Џастин, хронична монотерапија и проблеми со менталното здравје.

Колку било тешко сведочи и фактот што Хејли признала дека за малку ќе се развела, а мајка ѝ ја принудила да остане во врска со Џастин, односно да си дадат шанса еден на друг.

Хејли неодамна имала и поблаг мозочен удар поради згрутчување на крвта што „залутало“ до нејзиниот мозок, поради што направила интервенција на срцето за да не се случуваат вакви работи. Сето тоа било последица на замор, но и на прележан ковид-19, како и на употребата на контрацепција.

Имено, бидејќи парот се согласил да чека до понатамошен договор за проширување на семејството, Хејли ја започнала терапијата, но не била свесна дека е еден од оние 1 процент кои ги доживеале ужасните несакани ефекти наведени на пакувањето.

Впрочем, Џастин признал колку се грижи за Хејли и колку ја сака, а се разбрал кога, како што вели, за малку ќе ја изгубил.

Од друга страна, Селена не го коментираше признанието на Бибер дека бил лош со неа и директно одговорен за нејзините проблеми кои можеле да ја чинат живот.