По завршувањето на првиот годинашен Грен слем, на ранг-листата на АТП во првите десет позиции има само една промена. Беретини од седмото напредуваше на шестото место на сметка на Рубљев.

И натаму лидер е Ѓоковиќ кој го пропушти Австралија опен поради проблеми со визата.

Ветеранот Роџер Федерер падна на 30-то место, што е негова најлоша позиција од јануари 2001 година.

Пласман на најдобрите 10 тенисери во светот:
1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 11 015 бодови
2. Данил Медведев (Русија) 10 125
3. Александар Зверев (Германија) 7 7804. Стефанос Циципас (Грција) 7 170
5. Рафаел Надал (Шпанија) 6 875
6. Матео Беретини (Италија) 5 278
7. Андреј Рубљов (Русија) 4 830
8. Каспер Руд (Норвешка) 4 065
9. Феликс Оже-Алиасиме (Канада) 3 923
10. Јаник Синер (Италија) 3 705. з