Пребиотиците главно се состојат од сложени јаглехидрати и влакна кои се наоѓаат во голем број различни растителни храни. Кога јадете овошје, зеленчук, цели зрна и други производи од растителна основа, поголемиот дел од влакната што ги содржат поминуваат низ вашиот желудник и тенкото црево релативно недопрени, бидејќи на луѓето им недостасуваат ензими за да ги разградат. Но, микробите во вашето дебело црево можат да ги метаболизираат влакната и да ги разградат на други соединенија.

Пребиотичката храна вклучува:

– Зеленчук како што се аспарагус, кромид, лук, праз, зелка, грашок, домати, артичоки и цикорија

– Наут, леќа, грав и соја

– Цели житарки како овес, јачмен, ‘рж, пченица и пченка

– Овошје како јаболка, бобинки, банани, грејпфрут и лубеница

– Бадеми, ф’стаци, индиски ореви и други јаткасти плодови и семки

Обично не се препорачуваат пребиотски додатоци. Една мала студија покажа дека пребиотик додаток наречен инулин во мали дози веројатно е добар за здравјето, но дека консумирањето повеќе од 20 грама дневно може да биде штетно. Тие исто така истакнаа дека „ефектите врз здравјето се разликуваат меѓу поединците“.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.