Шолц му порача на Путин да не се надева на слабеење на поддршката за Кијив, Германија ќе испрати уште еден систем Патриот во Украина

Владимир Путин не треба да се надева дека поддршката за Украина од нејзините партнери ќе ослабне и дека ќе може да ја продолжи својата агресивна војна, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц пред новинарите додека ја коментираше одлуката на Домот на САД да одобри помош од 61 милијарда долари за Украина, јави дописникот на Укринформ.

„Фактот што Претставничкиот дом донесе одлука за понатамошна финансиска поддршка за Украина, особено поддршка со оружје, испраќа многу јасна порака, вклучително и до рускиот претседател, дека не треба да смета дека може да продолжи. оваа војна бидејќи помошта за Украина од САД и Европа ќе се намали“, рече Шолц.

Канцеларот рече дека е сигурен дека помошта за Украина од партнерите нема да престане или да се намали.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок, пак, пред состанокот на министрите за надворешни работи и одбрана на ЕУ рече дека по одобрувањето на пакетот помош за Украина од страна на американските конгресмени „срцата на САД и Европа повторно чукаат во дует“.

Претставничкиот дом на САД на 20 април усвои пакет сметки за странска помош во вредност од 95 милијарди долари, вклучително и предлог-закон за помош за Украина од 61 милијарда долари.

Нацрт-законот за помош на Украина доби поддршка од 311 конгресмени, меѓу кои 210 демократи и 101 републиканец. Во исто време, 112 конгресмени (сите републиканци) гласаа против законот. Сенатот треба да го разгледа документот во вторник, на 23 април.

Државната секретарка на германското Министерство за одбрана, Сиемтје Молер, која во понеделникот зборуваше пред вратата на Советот за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, германија ќе го испорача системот Патриот во Украина што е можно поскоро, додека половина милион артилериски куршуми ќе бидат испратени до крајот на годината, јавува дописникот на Укринформ.

„Германија веќе предаде бројни системи за противвоздушна одбрана, но ситуацијата докажува дека на Украина и треба поголема заштита и способност да одбие удари од долг дострел, имено дури и пред руските воени авиони да ја лансираат својата муниција“, рече државниот секретар.

Таа ги увери новинарите дека Германија, која најави трансфер на третиот систем „Патриот“ во Украина, ќе се погрижи тој да биде доставен што е можно поскоро.

Молер потсети на заедничката иницијатива на германските министри за одбрана и за надворешни работи да се изнајдат повеќе капацитети за противвоздушна одбрана за Украина, повикувајќи ги сите партнери да ги истражат можностите за пренос на дополнителни системи во зафатената нација.

„Секој придонес, секој систем, секоја компонента е важна. Финансиските предлози се исто така многу добредојдени“, нагласи државниот секретар.

Дополнително, според Молер, Украина веќе добила „неколку илјади гранати за артилериска муниција од залихите (од Германија – ед.) и во текот на оваа година ќе бидат испорачани речиси уште еден милион“.

Таа нагласи дека ситуацијата во Украина се влошува, на земјата и недостасуваат многу капацитети. Во последниве недели, Русија ги засили своите напади, што има страшни последици за цивилното население и влијае на одбранбените способности на вооружените сили. Затоа, партнерите треба да ја зголемат поддршката особено во делот на противвоздушната одбрана, нагласи Молер.

Државниот секретар, исто така, објави дека во 2024 година Германија има намера да обучи до 10.000 украински регрути.

Како што е соопштено, Европскиот совет се состана минатата недела каде шефовите на држави и влади на ЕУ се согласија за политичка одлука во врска со потребата од итно зголемување на помошта за Украина. Министрите за надворешни работи и министрите за одбрана на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург на заедничка средба ќе бараат начини за спроведување на таа политичка одлука.

На 13 април, Германија објави дека ќе и предаде на Украина уште еден систем за воздушна одбрана „Патриот“ во најкус можен рок.

Драган Мишев