ЕБУ за влакно избегна евровизиски скандал на сите времиња бидејќи шест земји наводно размислувале да се повлечат од натпреварувањето само 25 минути пред почетокот на финалето.

Како што пренесува Wiwibloggs, пишува норвешкиот портал VG, шест земји сакале да се повлечат од овогодинешниот избор за песна на Евровизија, и тоа Швајцарија, Норвешка, Грција, Португалија, Ирска и Велика Британија, што би резултирало со големо финале од 19 земји.

Според VG, тоа би бил „најголемиот евровизиски скандал на сите времиња“.

Сепак, грчката телевизија ЕРТ негираше дека планирале да се повлечат. Зборувајќи за веб-страницата Eurovisionfun, тие изјавија: „Никогаш не сме разговарале или размислувавме да се повлечеме од натпреварот поради која било причина. Објавата на веб-страницата VG е неточна барем што се однесува до Грција.

Обвинувањата ги отфрли и Швајцарија, земјата која ја освои победата.

Шефот на швајцарската делегација Ив Шиферле изјави: „Немаше дискусија за повлекување на швајцарската делегација од натпреварувањето“, изјави тој за Блик. Поради неговата изјава, се верува дека уметниците, а не делегациите му вршеле притисок да се повлече. Кога Шпигел го праша Немо за повлекување од финалето, тој одговори: „Мислам дека во моментов нема смисла да се зборува за тоа“.

Сепак, некои натпреварувачи ги потврдија наводите на оваа страница. Магнус Бормарк, гитаристот на норвешкиот бенд Гејт, потврди дека не присуствувал на пробата за парада на знамето на денот на финалето поради итен состанок со ЕБУ. На таа проба недостигаа и Гркот Марија Сати, ирскиот претставник Бамби Таг и Швајцарецот Немо, пишува Wiwibloggs.

„До последната секунда дебатиравме дали треба да се повлечеме. Многумина од нас реагираа на тоа што Израел доби можност да ја користи Евровизија како политички инструмент“, рече Магнус.

Тој додава: „Нашата заедничка поента беше дека не сакавме Евровизија да се користи како дел од израелската воена пропаганда“.

„Се чинеше дека има еден збир на правила за Израел и друг за сите други“, рече Магнус. „Нешто не е во ред кога го доживувате тоа. Уметниците не треба да имаат кризен состанок со ЕБУ“, вели тој.

Шведскиот весник „Афтонбладет“ пишува дека „целиот последен ден стана еден долг кризен состанок“ за ЕБУ и домаќинот радиодифузер СВТ. Нејасно е за што било преговарано и зошто шесте земји на крајот сметале дека учеството е прифатливо.

Да потсетиме, пред овогодинешното финале беше дисквалификуван репрезентативецот на Холандија, Јост Клајн.