Шведска потпиша официјално барање за приклучување кон НАТО, еден ден откако Стокхолм објави дека ќе бара членство во 30-члената западна воена алијанса поради безбедносни грижи предизвикани од руската инвазија на Украина.

Парламентот на нејзиниот сосед Финска треба подоцна денеска исто така формално треба да ја поддржи одлуката на финските лидери земјата да стане дел од алијансата.

Двете нордиски земји брзо тргнаа кон НАТО откако Русија на 24 февруари ја започна својата неиспровоцирана инвазија на Украина.

Во Стокхолм, шведската министерка за надворешни работи Ен Линде го потпиша официјалното барање за влез во НАТО, кое, според неа, ќе биде испратено до генералниот секретар Јенс Столтенберг.

„Се чувствуваме како да донесовме одлука која е најдобра за Шведска“, рече Линде додека го потпишуваше документот.

Прикажи повеќе