Чак Шумер, лидерот на демократите во Сенатот: Преговарачите сé поблиску до одобрување на помошта за Украина

Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, изјави дека пратениците секој ден се сé поблиску до одобрување продолжување на финансирањето на Украина, пренесува Гласот на Америка.

Во моментов, преговарачите во Сенатот од двете страни жестоко работат на одобрување на уште една рунда помош за Украина со финализирање на нашиот дополнителен пакет за национална безбедност. Секој ден се приближуваме малку поблиску, но сè уште има прашања што треба да се решат. Но, едно е сигурно: ние ќе продолжиме да го правиме ова“, рече сенаторот Шумер.

Во своето обраќање пред Сенатот, сенаторот потсети дека последниот пакет одбранбена помош за Украина во вредност од 250 милиони долари, кој вклучува муниција од 155 милиметри потребна за вооружените сили на Украина да продолжат да го одбиваат рускиот напад, беше објавен пред речиси еден месец, и оттогаш, американската влада не може да обезбеди повеќе помош за Кијив поради доцнењето на Конгресот.

„Од почетокот на војната, Путин се обложи дека порано или подоцна, САД ќе фрлат крпа. Тие се сомневаат во решителноста на Западот. Тие се сомневаат во американската сила. Сенатот има обврска да се погрижи Путин да се кае за денот кога ја доведува во прашање решителноста на Америка. Имаме обврска да им помогнеме на нашите пријатели кои се борат за нивниот опстанок. Мораме, мора да ја завршиме работата на дополнителната работа. Сè уште не сме таму, но ќе продолжиме да работиме“, кажа Шумер.

Републиканците во американскиот Конгрес бараат од демократите и од администрацијата на Бајден да спроведат голема миграциска реформа пред пратениците да продолжат со одобрување на дополнителниот пакет за национална безбедност, кој вклучува над 60 милијарди долари помош за Украина.

Дури и ако се постигне договор во Сенатот, тој може да не биде поддржан од Претставничкиот дом, каде што републиканците го контролираат мнозинството. Преговорите за измените на миграциското законодавство се во тек од октомври 2023 година.

Стејт департментот на САД предупреди на можноста од значителни последици за Украинците доколку Конгресот на САД продолжи да ја одложува својата одлука за натамошна воена, економска и хуманитарна поддршка за Украина, според заменик-портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател, јавува дописникот на Укринформ.

“ Очекуваме и се надеваме дека Конгресот ќе може да дејствува што е можно побрзо и поефикасно за да можеме да продолжиме да ги исполнуваме нашите обврски за поддршка на нашите украински партнери“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи.

Тој нагласи дека тука е вклучена и безбедносна помош, како и економска и хуманитарна поддршка.

„Ако не успееме да го направиме ова, ќе има реални, вистински, опипливи последици. И, на крајот, луѓето во Украина и нивните напори да се борат против руската агресија ќе страдаат“, нагласи претставникот на американскиот Стејт департмент.

Тој, исто така, истакна дека ќе бидат изложени на ризик и активностите на невладините, хуманитарните и други партнерски организации кои обезбедуваат поддршка на Украина во различни области.

Подготви: Д. Мишев