Четвртиот светски рекет Стефанос Циципас ги сподели емоциите по поразот од Андреј Рубљев во првото коло од групната фаза на завршниот АТП турнир.

-Јас сум во исчекување. Сè уште сакам да играм добро. И покрај поразот, чувствувам дека се уште имам шанси. Сакам да се подобрам и да играм подобро на следниот меч, изјави Гркот.

Во второто коло Циципас ќе игра против Каспер Руд.

-Го знам форматот и како функционира сè. Имам доволно искуство, веќе три пати играв на овој турнир. Никогаш не е досадно. Сè уште сум во исто исчекување како и првиот пат. Повеќето играчи не се запознаени со овој формат бидејќи ретко играме во групи каде сетови може да направат голема разлика. Ми се допаѓа затоа што ми дава шанси и можам да се поправам, истакна Циципас.

Завршниот АТП турнир се игра во Торино од 14 до 21 ноември.  (МИА)