реклама

Ако имате дупчиња на места каде што не ги сакате, размислете да го зголемите внесот на овие моќни намирници.

Денешниот пазар е полн со суплементи, лосиони и други препарати за кожа кои тврдат дека го намалуваат целулитот, но доаѓаат со минимални докази за нивната ефикасност.

реклама

Овие производи може привремено да го затегнат горниот слој на кожата, но не прават малку за да го решат основниот проблем. Наместо тоа, фокусирањето на здрави однесувања како што се управувањето со тежината, здравата исхрана, хидратацијата и соодветната физичка активност се чини дека обезбедува поголема поддршка во контролирањето на присуството на целулит на долг рок.

Победничка стратегија за минимизирање на целулитот е да ги одредите начините на кои можете да ги изгубите телесните масти и да ја зголемите мускулната маса. Дополнителната тежина може да го направи целулитот повидлив.

реклама

Ова веројатно значи да се фокусирате на создавање калориски дефицит онаму каде што има смисла во вашиот животен стил, како што е контрола на порциите, додавање помалку масло или намалување на додадениот шеќер во вашата исхрана. Тоа може да значи и зголемување на вашата рутина за вежбање за да вклучите дополнителен ден кардиоваскуларни активности или тренинг за отпор.

Боровинки

реклама

Нема недостаток на поддршка дека јадењето овошје, вклучувајќи боровинки и зеленчук, е поврзано со помала телесна тежина. Овој критички преглед од European Journal of Nutrition, исто така, црпи убедлива врска помеѓу потрошувачката на овошје и зеленчук и намалениот ризик од хронични болести како што е високиот крвен притисок.

Леќа

Леќата и другите „мешунки“ како што се црн грав, наут, пинто грав се одличен извор на влакна. Исто така, беше откриено дека предизвикуваат скромно губење на тежината за луѓето кои ги консумираат редовно, како што е истражено во овој систематски преглед во Американскиот весник за клиничка исхрана.

Круши

Крушите се едно од највлакнестите овошја, и веројатно ќе се чувствувате задоволни со помала количина ако оваа храна стане закуска или оброк, со што ќе ги надоместите поголемите порции на друго место.

Размислете да го исецкате за салата, да го потопите во путер од кикирики или да го измешате во овесна каша.

Печурки

Печурките се месото на растителното царство. Обезбедувајќи богат и зачинет вкус каде и да се најдат, печурките се наоѓаат во јадења со месо каде што се мешаат со пилешко или говедско месо за да се подобри вкусот и исхраната.

Банани

Бананите најчесто се препознаваат како извор на калиум, минерал поврзан со контролата на отокот, бидејќи има обратна врска со натриумот. Задржувањето на течности поради високиот внес на сол во исхраната може да доведе до оток што може да ја зголеми појавата на целулит, пренесува Klix.ba.

реклама