Од 14 до 20 јуни, пријавени се 41 нов случај на пертусис, народски кажано голема кашлица. Најголем дел од случаите се пријавени во епидемијата во Скопје – 31, седум случаи се евидентирани од Куманово, два од Тетово и еден случај од Македонски Брод. Возраста на заболените се движи од еден месец до 81 година, а најголем број случаи се од возрасната група до четири години. Од новите, седум случаи или 17,1 отсто се хоспитализирани, информираат попладнево од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Заклучно со 20 јуни, во Република Македонија се регистрирани вкупно 786 случаи на голема кашлица, со инциденца од 42,8/100.000 жители. Тоа претставува неколкукратно зголемување на бројот на заболени во однос на изминатиот петгодишен период – 2019-2023 година, кога се регистрирани вкупно 10 случаи, се наведува во извештајот на ИЈЗ.

Дистрибуцијата по пол покажува дека 366 лица се од машки, а 420 од женски пол.

Најголем број од случаите се хоспитализирани во Универзитетска клиника за белодробни заболувања кај деца во Козле. Во просек, заболените биле хоспитализирани по девет дена.

Во тек се две епидемии пријавени на територијата на Скопје и на Куманово.

Од 18 јануари до 20 јуни, дадени се вкупно 55.143 дози вакцина со компонента против голема кашлица.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.