Селекторот на Хрватска, Хрвоје Хорват, мораше да повика петмина нови ракометари за продолжението на Европското првенство.

Поради многуте заразени со коронавирус, Хорват не сака да ризикува да остане со скратен ростер, па повика нови ракометари.

Покрај Мараш во Будимпешта треба да пристигнат и голманот Кристијан Пилиповиќ од Кадетен, левиот бек Иван Слишковиќ од Порто, десното крило од Загреб – Владо Матановиќ, како и голманот од Нексе, Доминик Кузмановиќ.