Холандскиот возач Макс Верстапен и екипата Мекларен се најомилени во Формула 1, покажуваат резултатите од обемно истражување на јавното мислење, објавено спроти трката за Големата награда на САД.

Анкетирани биле дури 167.000 луѓе од 187 држави, кои како најомилени патеки во Ф1 ги издвоиле Монца, Спа-Франкошампс, Силверстон и Монте Карло.

Истражувањето го нарача „Formula One and Motorsport Network“, нагласувајќи дека станува збор за анкета, која никогаш порано не е направена во овој спорт.

Возачот на Ред Бул, Верстапен, води со шест бодови повеќе од Луис Хамилтон во генералниот пласман на шест трки до крајот на актуелната сезона.