Британскиот боксер Тајсон Фјури ноќеска во Лас Вегас го победи Американецот Деонтеј Вајлдер со нокаут.

Борбата за титулата во тешка категорија верзија „ВБЦ“ заврши во 11. рунда. Британскиот боксер по втор пат го совлада Вајлдер и ја одбрани титулата.

Триесет и тригодишниот Фјури, досега има 31 победа и само еден нерешен меч.

Од друга страна, 35-годишниот Вајлдер го претрпе вториот пораз, има 42 победи и еден нерешен дуел.