Француската влада најави национализација на најголемата електроенергетска компанија во земјата во обид да постигне енергетски суверенитет во време кога Европа се соочува со енергетска криза влошена со руската инвазија на Украина. Француската премиерка Елизабет Бурн изјави дека државата целосно ќе ја национализира Electrité de France (EDF), давајќи ѝ на владата поголема контрола врз реструктуирањето на компанијата која е зафатена со долгови, јави Ројтерс. Компанијата ЕДФ, во која државата веќе поседува 84 насто, е една од најголемите европски компании за производство на електрична енергија и е во сржта на француската нуклеарна стратегија со која владата сака да ги ублажи последиците од поскапувањето на енергијата и прекинот на испораките на руски гас.

Advertisements

Прикажи повеќе