Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска рече дека е убедена дека новиот пакет санкции против Русија ќе биде одобрен во Европската унија (ЕУ).

Advertisements

„Уверена сум дека ќе го реализираме овој пакет“, рече фон дер Лајен.

Taa изјави и дека војната во Украина и неопходните санкции против Русија се „еден вид тест за економиите“, нагласувајќи дека ЕУ е на страната на Украина.

„Сакаме Украина да победи во оваа војна“, рече Фон дер Лајен.

Таа исто така изјави дека ЕУ мора да ја намали зависноста од рускиот гас и дека Русија повеќе не е „доверлив партнер“.

Претставниците на ЕУ денеска повторно се состануваат за да разговараат за предложениот пакет санкции против Русија, а разговорите се очекуваат во текот на викендот.

Прикажи повеќе