Фон дер Лајен: ЕУ ќе ги користи приходите од замрзнатите руски средства за купување оружје за Украина

Европската унија ќе ги користи приходите од руските финансиски средства кои се чуваат во европските банкарски институции за колективно купување оружје за Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Стразбур, за време на сослушувањето во Европскиот парламент,  јави дописникот на Укринформ.

„Време е да се разговара за користењето на профитот од трошоците на замрзнатите руски средства за заедничко купување на воена опрема за Украина. Не може да има помоќен симбол од овој, или посоодветна употреба на овие пари за да се направи Украина и цела Европа. побезбедно место за живеење“, нагласи Фон дер Лајен.

Подготви: Д. Мишев