Екипата на Академија ФМП го искористи домашниот терен и со убедлива победа над Кожув од 92-64 остана во игра за едно од местата кои водат во Суперлигата.

Најдоброто трио кај Академија ФМП се македонските играчи. Филип Бакоч заврши со 19 поени, пред Лука Стојановски со 15, додека Филип Стојановски уфрли 14 поени. Кај Кожув добар меч имаше Каухерд со 22 поени.