реклама

Во врел Пекинг, каде температурите уриваат рекорди, „фасусите“ повторно се моден хит.

Со живата над 35 степени Целзиусови и високите температури на површината во 80-тите години во некои делови од земјата, жителите и туристите се нафатија да носат преносни вентилатори и да се покриваат за да не исончаат.

реклама

Некои капи имаат дури и вградени вентилатори, пишува Гардијан.

Но, некои одат чекор подалеку, така што побарувачката за кожа на лице повторно се зголеми. Станува збор за маски за цело лице со дупки за очите и носот на корисникот, долги ракави и капи со широк обод, изработени од ткаенина отпорна на УВ.

реклама

„Во споредба со времето пред пандемијата, пред две или три години, оваа година е многу, многу подобра и обемот на продажба е дефинитивно многу поголем“, рече продавачка во продавница за продажба на капи.

Многу жени во Источна Азија ја сакаат светлата кожа, а производите за заштита од сонце се исто така популарни во соседните земји како Јужна Кореја.

реклама

„Главната грижа што ја имам се потенцијалните кожни болести или дамките од сонце“, рече 17-годишната студентка Ли Ксујан, која носеше маски покривајќи го поголемиот дел од лицето со нејзината мајка кога посетија туристичка област во Пекинг.

Кинеската државна телевизија во средата прикажа туристи како прават селфи покрај 12 метри висок термометар кој во реално време покажува температура на површината од 80 степени Целзиусови на пламените планини во Ксинџијанг.

реклама