Ентони Фаучи, американски инфектолог и советник за пандемија во Белата куќа, изјави дека омикрон сојот на коронавирусот го пустоши светот, но дека вакцинираните и оние кои примиле засилена доза не треба да се грижат доколку ги следат мерките и носат маски на преполни места. Тој предупреди на ширење на заразата пред божиќните и новогодишните празници, кога патуваат голем број луѓе и во ситуација кога и покрај достапните вакцини, има „толку луѓе кои не се вакцинирани“ и кои „создаваат проблеми“ за американскиот болнички систем.

Прикажи повеќе