Откако во Јапонија излезе книга за диетата со банана, започна вистинскиот бум на бананите! Оваа книга ја опишува вистинската приказна за Јапонецот Хитоши Ватанабе, кој со помош на оваа диета изгубил 18 килограми за само неколку месеци.

Зошто оваа диета стана толку популарна?

Ватанабе тврди дека за да се ослободите од вишокот килограми потребно е само вообичаениот појадок да се замени со банани и млака вода.

Диетата е многу едноставна

Хитоши Ватанабе вели дека комбинацијата на банани со вода на собна температура го забрзува метаболизмот, па човек кој ја следи оваа диета може да јаде што сака за ручек и вечера, но сепак ќе ги изгуби вишокот килограми.

Исто така, незрелите банани содржат отпорен скроб, поради што се чувствуваме сити. Како резултат на тоа, процесот на согорување маснотии е уште поинтензивен, 30% побрз отколку со користење на традиционални методи. А водата, собната температура го подобрува варењето и го намалува чувството на глад.

Утрински правила за банани за деца:

Појадокот се состои само од банани и вода.

Можете да јадете една голема или 2 банани со средна големина.

Важна точка: бананите мора да бидат свежи и не сосема зрели, а водата на собна температура.

Ручек и вечера: сите други оброци се вообичаени.

Сепак, се препорачува да следите неколку едноставни правила, кои ќе ви помогнат да ги изгубите вишокот килограми за време на оваа диета:

– Никогаш не јадете до ситост. Најдобро е да станете од масата со чувство дека околу една петтина од вашиот стомак се уште е слободен.

– Вечерајте најдоцна до 20 часот, оптималното време е 18 часот. Ако чувствувате глад, по раната вечера, изедете овошје или мусли со јогурт.

– Исклучете ги десертите од вашето мени за време на ручекот и вечерата. Ако сакате да јадете нешто слатко, јадете овошје.

– Пијте многу вода и други течности. Најдобро е да се пие вода на собна температура во мали голтки. Не пијте 30 минути по оброкот.

– Во интервалите помеѓу оброците можете да пиете чај, кафе, сок. Одвреме-навреме е дозволен и алкохол.

Плус со оваа диета: физичка активност не е потребна

Минус оваа диета: некои луѓе не реагираат добро на чисти јаглехидрати (особено оние со хипогликемија).