Украинската морнарица потврди дека го погодила рускиот спасувачки брод „Комуна“ во Севастопол

„Денес на Крим, украинската морнарица  го  погоди и другиот  брод на Црноморската флота на руската федерација, „Комуна“, накратко објави на својата лична страница на Фејсбук Дмитро Плетенчук, офицер за односи со јавноста на поморските сили на Украина. Ракетниот напад на кој тој мисли беше објавен од руските медиуми и очевидци утрото на 21 април 2024 година.

„Се проверува карактерот на штетата“, додава Плетенчук. „Но, несомнено, бродот повеќе не може да ги извршува своите задачи. Ова ќе продолжи додека Русите не останат без бродови или не излезат од Крим“.

Плетенчук на националната телевизија истакна дека руските сили применуваат релативно нова тактика: употреба на помошни бродови на Црноморската флота за да „обезбедат покритие“ за борбените единици.

За потсетување, спасувачкиот брод Комуна беше забележан закотвен во заливот Докова во Севастопол пред нападот, на почетокот на април. Ова е единствениот руски спасувачки брод од својата класа во Црното Море, кој врши мисии како што се извлекување потонати товари и подморници.

Украинската морнарица потврди дека го погодила рускиот спасувачки брод „Комуна“ во Севастопол

Фото: H I Sutton

Произведен во 1912 година и пуштен во употреба следната година, овој брод најмалку двапати бил вклучен во спасувањето на погодените подморници, забележува истражувачот на OSINT и поморски аналитичар Х Ај Сатон во својата статија од 2022 година. , поранешниот предводник на Црноморската флота, поразен од украинската морнарица во првите недели од руската инвазија.

Аналитичарите наведуваат дека Комуна е „легитимна цел и ѝ дава на руската морнарица вредни бенефити . Таа често учествува во испитувања на подморници и може да води војна на морското дно“.

Плетенчук во интервју за РБЦ-Украина спомна дека Kommuna, цитира: „сервисираше подморници и лансираше подводни беспилотни летала. местото на тонење, и покрај неговата „почитувана старост“, имаше сосема најнова опрема“.

Како што наведува Форбс, повикувајќи се на Министерството за одбрана на Украина, Комуна била погодена со противбродска ракета Р-360 Нептун додека била закотвена во Севастопол. Ракетата Нептун е украински производ со официјално објавен дострел од 280 километри, иако објективни податоци сугерираат дека оружјето добило голема ремонт од почетокот на руската инвазија во 2022 година, со неговиот опсег на напад потенцијално зголемен до 400 километри.

Извор: Дефенс експрес

Подготвил: М.С.