Украина погоди голема руска рафинерија за нафта; Белорусија започна воени вежби за проверка на „борбената готовност“; Зеленски го потпиша законот за намалување на возраста за мобилизација на 25 години

Белорусија во вторникот започна воени вежби во регионите долж нејзините граници со Украина, Литванија и Полска, соопшти Министерството за одбрана на најблискиот рускиот сојузник, пренесува  Си-ен-би-си.

Вежбите ќе се одржуваат во текот на три дена во регионите Гомел и Гродно, а имаат за цел да ги подготват офицерите и персоналот за територијална одбрана за потенцијална одбрана на нивните соодветни региони, заедно со практикување протоколи во случај да се донесе воена состојба во земјата, одбраната соопшти Министерството на апликацијата за пораки Телеграм.

Белорускиот диктатор Александар Лукашенко, за време на работната посета на Гродно даде збунувачка изјава за подготовките на земјата за војна, пренесува  Укринформ.

„Не верувајте некој што тврди дека сакаме да одиме во војна. Ние се подготвуваме за војна, јас зборувам за тоа искрено. „Ако сакате мир, подгответе се за војна“ – не го измислив јас. Тоа е многу правилно кажано“, изјави Лукашенко.

Во исто време, Лукашенко тврдеше дека Белорусија никому не се заканува.

„Не треба никому да му се закануваме. Не сакаме туѓа земја. Сè уште имаме да обработуваме, со Божја помош“, додаде тој.

Полска и Литванија се членки и на Европската унија и на НАТО.

Во меѓувреме, Русија и Украина продолжија да разменуваат напади со беспилотни летала во последните денови, при што Русија во понеделникот навечер гаѓаше енергетски објекти во рациите на регионите Днепропетровск и Кировоград, објави оперативната команда на Украина „Југ“ на Фејсбук.

Воената единица соопшти дека силите за воздушна одбрана уништиле три беспилотни летала над Днипропетровск, додека останатите биле пресретнати од други единици, но инфраструктурна цел била погодена во Кировоград без жртви.

Украина во вторникот одговори со напад на една од најголемите руски нафтени рафинерии во регионот Татарстан, на околу 800 милји од линијата на фронтот, и тврди дека нанела значителна штета на воена цел.

На 2 април, украинскиот претседател Володимир Зеленски го потпиша нацрт-законот за намалување на возраста за мобилизација за борбена должност од 27 на 25 години, објави веб-страницата на парламентот.

Драган Мишев