Ги држи физичкиот и ментален стрес подалеку

Ако се борите со стресни мисли, размислете да влезете под ладен туш. Студениот туш се користи како холистички пристап за намалување на анксиозноста и депресијата. Туширањето со ладна вода пет до 10 минути се смета за корисно за менталното здравје. Истражувањата покажуваат дека студените тушеви го покачуваат нивото на ендорфин, хормонот за чувство на добро во вашето тело и го намалуваат нивото на кортизол, хормон што предизвикува стрес.

Студениот туш, исто така, може да помогне во ублажувањето на болката во мускулите што може да ја почувствувате после напорниот тренинг.

Ви овозможува да се фокусирате и да бидете продуктивни

Кога станува збор за секојдневната рутина, студената вода исто така го поттикнува мозокот да го зголеми фокусот и нивото на енергија. Шокот од ладна вода ве стимулира да дишете подлабоко. Кога почнуваме да го продлабочуваме дишењето, СО2 (јаглерод диоксид) се намалува низ телото, што ни помага да се концентрираме повеќе.

Грижа за кожата и косата
Студениот туш ги чува природните масла на кожата додека топлата вода ги отстранува природните масла од кожата и на тој начин ја суши.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.