Турција утрово го лансираше својот прв комуникациски сателит од домашно производство „Турксат 6-А“ во орбитата. Користена е ракета „Спејс-Икс фалкон 9“ којашто полета од станицата на вселенските сили „Кејп Канаверал“ на Флорида (САД), јави Агенцијата Анадолија.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека лансирањето на сателитот го означува почетокот на „новата фаза“ за Турција во производството на сателити.

Ние (Турција) произведовме повеќе од 81 отсто од потсистемите, сателитските копнени станици и софтверот во проектот „6-А“, што е од големо значење за иднината на нашата земја во Вселената, посочи тој.

Турскиот министер за транспорт и инфраструктура, Абдулкадир Уралоглу рече дека првиот сигнал од сателитот бил примен 67 минути по лансирањето. Тој додаде дека „Турксат 6-А“ е резултат на 10-годишниот напор за изградба на домашен сателит, нагласувајќи дека Турција станала една од 11-те земји што го направиле тоа.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.