Турскиот парламент синоќа ја ратификува одлуката со која ѝ се дозволува на Финска да се приклучи на НАТО, отворајќи го патот за Хелсинки да ѝ се приклучи на Алијансата во време на беснеење на војната во Украина, објави Ројтерс.

Advertisements

Турскиот парламент беше последниот од 30-те членки на Алијансата што го ратификува членството на Финска, откако унгарскиот законодавен дом го стори тоа претходно оваа недела.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган претходно месецов изјави дека Финска ја обезбедила наклонетоста на Турција по преземањето конкретни чекори за одржување на ветувањата за сузбивање на групите што Анкара ги смета за терористички и за ослободување на извозот на воена стока.

Прикажи повеќе