реклама

Неодамна, корисник на Редит на социјалната мрежа го постави прашањето: „Кој град повеќе не сакате да го посетите и зошто? Туристите потоа почнаа да набројуваат места низ светот кои не им оставиле впечаток и на кои немаат намера да се вратат.

Меѓу многуте одговори, на списокот се најде и еден македонски град – Скопје. Редиторот кој го наведе како град во кој не сака да се врати не напиша причина за таа одлука.

реклама

Освен Скопје , туристите не беа импресионирани од некои градови, како Подгорица и Будимпешта.

„Архитектурата во Будимпешта е прилично кул, па не жалам што ја посетив. Мора да се признае, градот изгледаше тажен. Бев таму на одмор, па можеби тоа е дел од тоа, но повеќето од локалните жители изгледаа како да едвај поминуваат и економијата не одеше добро. на подобро. Исто така, не сум обожавател на нивната сегашна влада“, напиша Redditor.

реклама

„Можеби ќе најдете многу активности за еден ден во Подгорица. Сепак, не можам да и замерам на кафеанската култура, а имаше и ноќен живот. Сето тоа е малку досадно“, напиша друг.

Еден корисник објасни зошто повеќе не сака да се враќа во главниот град на Северна Македонија, Скопје.

реклама

„Стотици статуи расфрлани без никаква естетска смисла, многу загадени бидејќи градот е во долина и фактот што градот купи двокатни автобуси без да размисли дали ќе поминат под многуте мостови во градот.

А еве уште неколку градови кои се најдоа на списокот:

„Братислава. Сум бил таму двапати и двата пати се соочив со премногу расизам. Вториот пат добив смртна закана во рок од 15 минути по слетувањето“.

„Маракеш, Мароко. Единственото место каде што некогаш сум бил каде што се заколнав дека никогаш нема да се вратам. Два дена шетање наоколу проследено со групи мажи кои се обидуваа да ја допрат мојата сопруга (која беше скромно облечена со покриени нозе и рамена ), откако следеше агресија кога таа или јас го изразивме нашето незадоволство поради тоа. Се откажавме од обидот да го видиме градот и остатокот од одморот го поминавме во хотелот“.

„Рим. Не бевме ни таму за време на туристичката сезона, и беше лудо. Преголема, премногу луѓе и навистина ми е жал, но Италијанците се груби. Исто така, кога бев таму како осумгодишен… стар, ја заглавив раката во вратата од автобусот, а возачот продолжи да вози додека јас врескав“.

„Париз. Некој ме плукна и ме нарече валкан Евреин. Имав многу злобен изглед цело време кога бев таму затоа што сум Евреин. Никогаш повеќе нема да го посетам Париз“.

„Каиро. Таму видов сè што сакав да видам, но никогаш нема да се вратам. Туристите таму се третираат како говеда од оние во туристичката трговија, на голем срам на многуте добри Египќани кои живеат во градот“.

„Не сакам да се вратам во Мајами или барем во Саут Бич. Јас и мојот сопруг отидовме минатата година и тоа беше малку кошмар.

„Мадрид. Луѓето генерално беа кретени и бескорисни“.

„Њу Јорк (поточно Менхетен, никогаш не сум бил никаде на друго место). храната не е толку добра. Во најлош случај, можеби ќе се вратам таму ако мојата идна сопруга навистина, навистина сака да го види тој град. Но, никогаш повеќе нема да го ставам Њујорк во моите планови да го посетам“.

реклама