Конечно пристигна летото и време за уживање надвор, но и со заштита, со часови поминати на силно сонце, често доаѓаат изгореници. За среќа, во домот има многу производи кои можете да ги користите против пецкање, чешање и лупење на кожата што се јавува како резултат на оштетување од сонцето.

Изгорениците од сонце се всушност воспаление на кожата, а еден од најлесните начини за лекување на воспаленија е да се олади погодената област со ладна вода. Значи, скокањето во ладна вода е ефикасен начин да помогнете веднаш.

Сепак, бидете внимателни со ладењето во базените бидејќи хлорираната вода може уште повеќе да ја иритира кожата. Иако ова може да изгледа привлечно кога кожата гори, може да направи уште поголема штета на исклучително чувствителната кожа изгорена од сонцето.

Сода бикарбона и овесна каша

Ставањето неколку лажици сода бикарбона во када полна со ладна вода и мамката околу 15 до 20 минути помага да се намали оштетувањето од сонцето, а додавањето шолја овес во кадата исто така ја смирува иритацијата и и помага на кожата да ја задржи природната влажност. Сепак, не втријте ништо во кожата.

Алое вера

Доколку немате растение од алое вера во вашиот дом, набавете го бидејќи гелот од тоа растение со векови помага при многу состојби и болести; од болки во стомакот до инфекции на бубрезите. Алоето е исто така лек за изгореници што најчесто може да се најде без рецепт, па ако не можете да стигнете до растението, обидете се да купите гел.

Чај од камилица

Чајот од камилица може да го смири умот, но може да ја смири и кожата изгорена од сонце. Направете силен чај, оставете да се излади. Кога е подготвена, натопете крпа и нанесете ја на погодената област. Доколку сте алергични на полен, не треба да го користите овој третман бидејќи може да предизвика алергиска реакција, пишува Б92.