Тешко вооружен поранешна ученичка уби три деца и тројца членови на персоналот во планиран напад во приватно основно училиште во Нешвил во понеделникот, пред да биде застрелана од полицијата. Началникот на полицијата Џон Дрејк ја именуваше осомничената како Одри Хејл, која зад себе остави манифест и имаше мапа на училиштето со детали за надзорот и влезните и излезните точки.

Advertisements

„Осомничената била подготвена за пресметка со органите на прогонот“, изјави началникот на полицијата.

Во интервју за Ен-Би-Си, Дрејк рече дека осомничената најверојатно планирала поширок напад бидејќи манифестот „покажува дека ќе има пукотници на повеќе локации, а училиштето е едно од нив“.

Според полицијата, вооружена со најмалку две автоматски пушки и пиштол, Хејл влегла во Училиштето ковенант, христијанска академија, од страничниот влез, наводно пукајќи низ вратата, а потоа испукала повеќе истрели додека се движела низ зградата.

Полицијата идентификувала шест жртви, наведувајќи дека едно од трите деца имало осум години, а две по девет години, додека убиените возрасни се од 60 до 61 година. Една од жртвите, Кетрин Кунсе, е наведена како директорка на училиштето на веб-страницата на академијата. Првичната конфузија имаше околу родовиот идентитет на убиецот, но полицијата подоцна соопшти дека Хејл е трансродова.