Бебе починало пред четири месеци на скопската Клиника за гинекологија, а мајка му два месеца подоцна.

Од Министерството за здравство за случајот информираа дека пациентката била примена во август со проблеми во бременоста поради што бебето починало во утробата на мајката.

Потоа, постоперативно почнуваат серија последователни компликации, кои условувале повеќекратни хируршки ревизии.

Како последица на придружните болести индицирано било завршување на бременоста со царски рез. Во лекувањето на пациентката биле вклучени повеќето од најискусните лекари на ЈЗУ У ГАК – и од гинеколошки и од анестезиолошки профил, како и дежурните тимови. Тешките одлуки во врска со здравјето на пациентката се донесуваа конзилијарно од најискусните лекари почитувајќи ги најсовремените медицински протоколи. За жал, и покрај речиси двомесечен интензивен ангажман и третман, пациентката им подлегна на придружните комликации“, велат од Министерството.

Се чека потврда од обдукцискиот и од хистопатолошкиот наод, кои прецизно ќе дадат информации за состојбата на пациентката.

Во државата е формирано стручно тело, кое ги испитува сите случаи со неповолен исход за бебето во утробата и за породени новородени со фатален исход.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.