Најмалку 79 лица загинаа, а повеќе од 100 се спасени откако брод со мигранти се преврте во близина на брегот на јужна Грција.

Сепак, преживеаните и грчките власти тврдат дека на бродот имало уште стотици мигранти.

Владата го прогласи ова за една од најголемите мигрантски трагедии во Грција и прогласи тридневна жалост.

Бродот потона на околу 80 километри југозападно од градот Пил, откако крајбрежната стража соопшти дека одбила помош.

Крајбрежната стража соопшти дека бродот бил забележан во меѓународните води доцна во вторникот, 13 јуни, од авион на граничната агенција на ЕУ, Фронтекс. Никој на бродот не носеше елеци за спасување, додаде крајбрежната стража.

Цитирајќи временска рамка обезбедена од Министерството за поморство, грчката јавна телевизија ЕРТ соопшти дека властите контактирале со бродот неколку пати преку сателитски телефон и понудиле помош, но постојано им било кажано: „Ние не сакаме ништо повеќе од тоа да одиме во Италија“.

Неколку часа подоцна, околу 23:40 часот во вторникот, некој од бродот ја известил грчката крајбрежна стража дека моторот на бродот се расипал.

Набргу потоа, бродот се превртел и потонал за само десет до петнаесет минути. Покрената е операција за пребарување и спасување, но е отежната од силниот ветер.

Преживеаните зборуваа за присуство меѓу 500 и 700 луѓе на бродот, а регионалниот директор за здравство, Јанис Карвелис, предупреди на невидена трагедија: „Бројот на луѓе на бродот беше многу поголем од капацитетот што треба да се дозволи за овој брод. .

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу посети некои од спасените лица и изрази жалење за удавените.

Според податоците на ОН, годинава повеќе од 70 илјади бегалци и мигранти пристигнале во земјите кои се првите нападнати во Европа, а повеќето од нив дошле во Италија, пишува Би-Би-Си.