Кошаркарите на Париз го добија Француското дерби во Евролигата. Американецот со македонски пасош, Ти Џеј Шортс блескаше во Монако, го предводеше тимот до победата 87:80. победија на гости кај Монако (87:80), во натпреварот од петтото коло на Евролигата.

Ти Џеј Шортс, натпреварот го заврши со 28 поени, 10 асистенции и четири скока.

Париз одлично го започна натпреварот, со серија од 14:2, но веќе во првата четвртина Монако успеа да возврати и за момент да направи пресврт.

Сепак, Париз беше тимот што го контролираше мечот и окрај тоа што во финишот на последната четвртина имаа минус од три поени.

Гостите со серија од 7:0, ја вратија предноста и потоа мирно го приведоа мечот кон крајот.

Шортс имаше помош од Ворд со 15 поени, Малком со 13 и Јантунен со 10 поени.

Кај Монако најефикасен беше Жаите со 13 поени и седум скока, исто толку поени постигна Џејмс, додека Диало имаше 11 со шест скока.

Милано доживеа пораз на домашен терен од Ефес 84:96. Тимот на Милано имаше минус од 21 поен по првиот дел, во третата четвртина домаќините дојдоа до негатива од четири поени, но Шмитс и Бобоа погодија тројки и ја врати двоцифрената разлика.

Миротиќ го предводеше Милано со 26 поени, Ненад Димитирјевиќ одигра лош натпревар за 13 минути имаше само една асистенција и една загубена топка. Најефикасен кај Ефес беше Брајнт со 19 поени, 17 постигна во првиот дел.

Проблем за Ефес е повредата на Ларкин, кој со помош на лекарите го напушти теренот.