Британската министерка за внатрешни работи Суела Браверман е сменета откако ја обвини полицијата дека ги фаворизира пропалестинските демонстранти.

Британскиот премиер Риши Сунак во понеделникот (13 ноември) ја разреши министерката, која предизвика бес поради обвинувањата дека полицијата била премногу „мека“ кон пропалестинските демонстранти.

Владата наведува дека Браверман ја напуштила функцијата поради реконструкција на кабинетот.

Во меќувреме, поранешниот британски премиер Дејвид Камерон неочекувано се врати во владата во понеделникот, откако премиерот го назначи за министер за надворешни работи.

Камерон дојде на позицијата министер за надворешни работи наместо Џејмс Клеверли, кого пак го постави за нов министер за внатрешни работи. Сунак беше под зголемен притисок да ја замени Браверман, која пак е популарна во авторитарното крило на владејачката Конзервативна партија.

Прикажи повеќе