По американскиот претседател Бајден и генералниот секретар на НАТО Столтенберг рече дека очекува сеопфатен напад на руската војска врз Украина, што може да се случи наскоро.

„Сите индикации се дека Русија планира напад од големи размери врз Украина“, изјави Столтенберг, за германската телевизиска програма „Тагестемен“.

На конференцијата за безбедност во Минхен, тој зборуваше за континуираното распоредување на руски воени трупи.

„Руските трупи не се повлекуваат“, рече тој. „Таму се додаваат нови руски војници. Има и знаци дека Русија се подготвува да исценира изговор за воен напад врз Украина.

Растечките прекршувања на примирјето во источна Украина, „лажните наводи“ за „геноцид“ во Донбас и евакуацијата на населението од областите под контрола на сепаратистите се „загрижувачки знаци“, рече Столтенберг.

Столтенберг е посветен на политички решенија

Според западни извори, Русија собрала повеќе од 150.000 војници на границата со соседна Украина. Американскиот претседател Џо Бајден во петокот рече дека очекува напад „во наредните денови“. Сепак, раководството во Москва ги негира наводите за напад. Министерството за одбрана изминативе денови неколку пати објави дека војниците се повлекуваат по завршувањето на маневрите.

И покрај заканата од ескалација на ситуацијата како резултат на евентуална интервенција на руските војници, Столтенберг смета дека сѐ уште има простор за политичко решение на конфликтот. „Сакаме Русија да го промени курсот и да седне со нас на преговарачка маса“, рече тој.

Потенцијално членство на Украина во НАТО

Кога украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на поголема тајност во изјавите за членство на неговата земја во НАТО, Столтенберг одговори: „Ние ѝ помагаме на Украина да ги зајакне своите одбранбени способности. Обезбедуваме обука и опрема и ја помагаме нејзината евроатлантска интеграција. Членството во НАТО е можно, но конечната одлука мора да ја донесат 30-те земји членки. Во моментов, помалку се работи за членство на Украина во НАТО, а повеќе за прифаќање или не напорите на една голема сила како Русија да ѝ диктира на друга земја што може и што не може – со сила“.

Според германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт, Русија ги направила сите подготовки за да може да нападне. „Најдобриот совет во моментов е да бидеме подготвени“, изјави социјалдемократскиот политичар за германската телевизија ЗДФ. Ламбрехт ја поздрави одлуката на НАТО за драстично намалување на времето на подготвеност за десетици илјади војници во воената алијанса. Запрашан дали треба да се плашиме од руски напад врз членките на НАТО, како што се балтичките земји или Полска, министерот рече: „Заканата е многу голема во овој регион“. А, сојузниците на НАТО имаат право да бидат „соодветно обезбедени“. Ламбрехт додаде: „НАТО стои овде. Стоиме заедно, обединети. „Русија мора да се подготви за ние да ги браниме нашите сојузници.

Додека шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, гледа промена во однос на претходното влошување на ситуацијата. Русија никогаш досега не мобилизирала 150.000 војници на границата со Украина „кои го доведуваат во прашање постоењето на оваа земја“, рече Борел на маргините на Минхенската безбедносна конференција. „Разликата е во тоа што сега постои опиплива, силна и моќна закана. „Ништо не ја оправдува оваа концентрација на сили.

Повлекување на дипломатскиот персонал

НАТО во саботата од безбедносни причини го повлече својот персонал од украинскиот главен град Киев. Тие ќе се преселат во Лемберг (Лвов) во западна Украина и во Брисел, изјави претставник на НАТО. Безбедноста на вработените е „главен приоритет“. Некои западни земји претходно го повлекоа својот дипломатски персонал од главниот град на Украина. Германија го намали и персоналот на својата амбасада во Киев.

Извор: DW