Западот мора да се подготви да продолжи да ја поддржува Украина во војна која може да трае со години, предупреди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Advertisements

Тој вели дека цената на војната е висока, но цената да ѝ се дозволи на Русија да ги оствари своите воени цели е уште поголема.

„Ние мораме да се подготвиме за фактот дека може да трае со години. Не смееме да попуштиме во поддршката за Украина. Дури и ако цената е висока, не само за воената поддршка, туку и за растечките цени на енергенсите и храната“, кажа Столтенберг во интервју за „Билд ам Зонтаг“.

Шефот на НАТО вели дека снабдувањето на Украина со модерно оружје ќе ги зголеми нејзините шанси да биде способна да го ослободи регионот Донбас, од кој голем дел сега е под контрола на Русија.

Ваквите изјави на Столтенберг доаѓаат набрзо откако британскиот премиер Борис Џонсон го посети Киев и рече дека пред нас е долготраен конфликт.

Прикажи повеќе