Српскиот епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ изјави дека епидемиолошката состојба е сериозна, особено кај постарите хронични пациенти, меѓу кои има многу починати. Сепак, како што рече, имаме зголемени компликации и кај децата.

Епидемиолозите сметаат дека врвот на овој бран коронавирус се очекува кон средината на февруари. Само во Ниш во текот на денот има повеќе од 3.000 прегледи, меѓу кои 800 се заразуваат секој ден.

Членот на Кризниот штаб Бранислав Тиодоровиќ изјави за РТС дека треба да се посвети внимание на бремените жени и мајките.

Тој предупреди дека починале две млади лица родени во 1971 и 1978 година, кои имале хронични заболувања.

Тиодоровиќ советува дека треба сериозно да се сфати вирусот, без разлика што има повеќе потврдени случаи отколку хоспитализирани.

Според него, има многу пациенти меѓу лекарите, но и меѓу наставниците.

Потребно е да се обидеме да станеме сериозни, да го поминеме февруари што е можно полесно, под услов да немаме посериозни компликации со грипот, истакна Тиодоровиќ, потсетувајќи дека вакцинацијата дава добри резултати.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.