Епидемиологот д-р Радмило Петровиќ објасни сè за реинфекцијата на корона, која сега е многу честа појава, и даде свое видување дали пандемијата наскоро ќе заврши …

Омикронскиот вид на коронавирус се појави пред неколку месеци и веќе го пустоши светот и е доминантна варијанта на вирусот во многу земји. Регистриран е и во Србија, а бројките со денови значително растат .

Иако има уште многу што не се знае за овој вид, засега најгласни експерти се оние кои тврдат дека омикронот е позаразен, како и дека предизвикува полесни симптоми – ова го потврди пензионираниот епидемиолог д-р Радмило Петровиќ во утринската програма на ТВ Прва.

Се чини дека е карактеристика на новиот вид да дава полесни клинички слики. Видот Омикрон е неколку пати позаразен од претходните соеви, полесно се шири, но за среќа дава и многу поблаги форми. Веројатно дава повеќе асимптоматски форми кои ги Не снимајте, каде луѓето мислат дека настинале. Евидентирани се само оние случаи кои доаѓаат на клиниката за ковид и гледаме дека имаме 30-40 проценти позитивни“.

Епидемиологот одговори и на прашањето како е можно оние кои биле вакцинирани или заразени со короната пред само еден месец да се заразат со омикрон , а тестовите покажуваат дека имаат антитела.

Овој одговор ќе го знаеме кога ќе заврши големата студија на 1.200 испитаници, предводена од нашиот Медицински факултет во Белград. Антителата не се единствениот заштитен фактор, кај другите болести е важна количината на антитела, за секоја болест има одредено ниво.

Нивото на антитела е заштитно, под тоа се детектираат антитела, но тие се под нивото, не во заштитна количина.Затоа, можно е некој да има антитела и да се разболи, а можеби и повеќе, но клеточниот имунитет е не на соодветно ниво. Значи, постои можност да се разболиме и велат дека со омикронскиот сој се јавува реинфекција многу почесто“.

Д-р Петровиќ вели дека е тешко да се издвојат симптомите за кои со сигурност би можело да се каже дека ги предизвикува омикронот и наведува дека е добро што овој вид во повеќето случаи останува во горниот респираторен тракт, т.е. не ги напаѓа белите дробови.

На прашањето дали се наѕира крајот на пандемијата, епидемиологот одговара:

Крајот на пандемијата е на повидок, само не знам до каде е, па тешко е да се предвиди за колку месеци или години ќе биде. Најверојатно, овој вид омикрон полека ја губи својата агресивност и ќе ги зарази сите луѓе на планетата, дека секој ќе направи антитела. Сепак, оние кои имаат друга болест може да доживеат многу непријатности со овој вид

Докторот не исклучува појава на нови соеви на корона, но верува дека тие ќе бидат послаби.

Ќе биде послаб, мора да попушти. Кога корона вирусот се појави на крајот на 2019 година, имаше можност да ги зарази сите осум милијарди луѓе.

Денес, сојот омикрон што се појави веќе зафати над 50 отсто од луѓето кои создадоа антитела со него, кои не можат така лесно да се заразат и да предизвикаат тешки компликации. За еден месец или една година ќе има уште поголем процент од оние луѓе кои имаат антитела, па затоа мора полека да ја губи силата и динамиката “, вели д-р Петровиќ.

Последниве денови многу се зборува за флуроните или флороните т.е. коронарна инфекција со вирус на грип. Епидемиологот смета дека тоа е нелогично и уверува дека вакви случаи се ретки.

Флурон се случува, но многу ретко . Грипот не се појави во 2021 година, 2022 година ќе има тек тук, понекогаш затоа што нашите клетки кои служат да го внесат вирусот во нив, да се размножуваат, тоа е принципот на заземеното место, ако тој влезе,тогаш нема каде да влезе друг вирус.

Додека трае короната нема да има епидемија на грип,нема шанси да не нападне.Не знам зошто толку се зборува за флуроните,според мене тоа е нелогично. „Грипот како послаб од короната нема големи шанси да направи некоја голема штета. Овие две инфекции може да се комбинираат кај луѓе кои се многу, многу слаби имунолошки “, рече тој.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.