Претседателот на Националниот експертски комитет за имунизација вели дека целта сега е да се поттикнат помладите генерации да се вакцинираат

Проф. Д -р Љиљана Марковиќ Дениќ, претседател на Националниот експертски комитет за имунизација во Србија, за РТС вели дека засега нема податоци за профилот на невакцинирани лица и забележува дека засилувачката доза на вакцината е онаа дадена по шест месеци, а дека третата доза е онаа што ја примаат лица со ослабен имунитет, најмалку 28 дена по втората доза на вакцина.

Марковиќ Дениќ посочи дека Националниот експертски комитет е формиран пред многу години, а сега доби целосно значење со оваа пандемија.

Тоа е независно тело составено од експерти од различни области. Ја следиме литературата и врз основа на најдобрите докази од литературата, даваме препорака до Владата за различни аспекти на имунизација, во овој случај за ковид – посочува Марковиќ Дениќ.

Таа наведува дека во понеделникот попладне, СЗО и ЕМА рекоа дека засилувачката доза е онаа што се дава шест до осум месеци по втората доза, а дополнителната доза, како дел од примарната вакцинација, за лица со ослабен имунитет, оние како дел од примарната вакцинација, примена трета доза најмалку 28 дена по втората доза.

Ние дадовме таква препорака и веројатно ќе биде усвоена – истакнува Марковиќ Дениќ.

Таа забележува дека постарата генерација во голема мера е вакцинирана и дека сега треба да се охрабрат помладите генерации.

Приближување на ставовите на експертите до нив, тоа може да ги поттикне да примат вакцина – вели Марковиќ.

Засега, вели, нема податоци кои се оние кои не се вакцинирани.

Знаеме дека процентот на вакцинирани млади луѓе е многу помал. И нашите студенти на Медицинскиот факултет се вакцинирани во многу голем процент. Тие немаа часови минатата година и сфатија дека не можат да бидат доктори доколку немаат директно вежбање. Тоа е нивниот мотив да можат да му пријдат на пациентот и да го заштитат – вели епидемиологот.

Колективниот имунитет, посочува таа, е прашање кое постои сто и нешто години.

Немаме точни податоци за ковид, но веројатно се потребни 70 или 80 проценти од вакцинацијата за да се постигне тоа – додава Марковиќ Дениќ.

Според неа, Националниот експертски комитет препорача засилувачката доза да биде иста како и претходните две.

Останато е дека ако некој сака, може да прими уште една вакцина – заклучи Марковиќ.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.