Моќната сурутка е течност која останува како „нуспроизвод“ на урдата, полна со витамини, протеини и малку калории.

Застапниците на здравата исхрана веруваат дека сурутката е вистински еликсир на здравјето, а со своите лековити состојки помага во зајакнувањето на имунолошкиот систем.

Сурутката се препорачува за исхрана од зачнување до старост. Поради сличноста со мајчиното млеко, може да се користи како замена за вистинското млеко.

Во својата оригинална форма, тоа е течност која содржи помалку од еден процент протеин и над 93 проценти вода.

Неговите главни состојки се калиум, натриум, магнезиум, фосфор, железо, цинк, бакар, кобалт, манган, молибден, витамини, ензими и амино киселини.

Сто грама сурутка содржи само 26 калории, поради што е особено погодна за слабеење.

Ако имате проблеми со црниот дроб, редовно консумирајте сурутка. Содржи бета-лактоглобулин, кој го снабдува телото со амино киселини наречени БЦАА, кои помагаат при напредни болести на овој орган.

Експертите потврдуваат дека кај пациентите со цироза на црниот дроб, дополнувањето со BCAA им помага да живеат на подобар начин.

Сурутката содржи и алфа-лакталбумин, кој е богат со есенцијалната аминокиселина триптофан, позната по тоа што го регулира спиењето и го подобрува расположението. Богат е со имуноглобулини и лизозоми, кои го зајакнуваат имунитетот, што е многу корисно при хроничен хепатитис.

Богата е со антиинфламаторно лактоферин, состојка од непроценливо значење за оние чиј црн дроб е склон кон воспаление.

Полна е со цистеин, неопходен за телото да произведува глутатион, антиоксиданс кој го штити телото од воспаленија и токсини.

Сурутката сигурно ќе ви помогне со следните здравствени проблеми:

– Воспалителна болест на цревата
– Нарушувања на апетитот и дебелина
– Болка во стомакот и Helicobacter pylori
– Стрес и хроничен замор
– Со запек и проблеми со столицата
– Кај бактериски и габични инфекции
– За третман на кандида
– Во хипергликемија – зголемен шеќер во крвта
– При висок притисок