Честите и брзи промени на расположението, ако сте под стрес и под притисок, или ПМС и менопауза, можат да се контролираат и смират со вистинскиот избор на храна. Храната која содржи серотонин, помага да се контролираат несаканите чувства.

Секогаш кога ќе почувствувате дека може да закачите таква фаза, јадете, пилешко, житарици, авокадо или банани. Се разбира, може да помогнат и други видови на храна богата со протеини, риби и млечни производи. Оваа храна е одлична кога ви треба енергија, за појадок или во текот на денот, пред некоја напорна работа, важен состанок и слично. За да се избегнат честите промени во расположението, јадете овошје, ореви, моркови или протеински плочи. Но бегајте од висококалорични закуски исполнети со шеќер. Недостатокот на витамин Б може да предизвика промени во расположението. Вегетаријанците и веганите, многу често имаат недостаток на витамин Б12.

Богати извори на витамин Б се грав, кафеав ориз, јогурт, риба, ореви, соја, цели зрна, млечни производи, пилешки и пивски квасец. Бидејќи витаминот Б12 е претежно во производи од животинско потекло, вегетаријанците и веганите можеби ќе треба да го зголемат внесот на овој витамин. Тие можат да го направат ова со конзумирање на храна збогатена со овој витамин, како соја млеко, екстракт од квасец, жито или редовни додатоци. Некои жени со витамин Б6 помагаат да се олеснат симптомите на ПМС. Овој витамин е вклучен во деградацијата на естрогените хормони во црниот дроб и може да има влијание врз расположението, а неговиот недостаток може да доведе до загриженост и напнатост. Истражувањата на калциум покажале дека калциумот помага во промени во расположението, особено кога тие се предизвикани од ПМС.

Калциум

Може да земате таблети со калциум но подобро е да го внесувате преку млеко, јогурт и сирење.

Лосос

Лососот исто така го подига расположението, бидејќи содржи магнезиум, омега-3 масни киселини и витамин Б6, кои се важни состојки за ваквиот проблем.

Соја

Млекото од соја и зрната ја отпуштаат енергијата во нашиот организам, на тој начин помага да се избегнат нагли промени во нивото на шеќер во крвта. сојата е богата со калциум, со витамин Б, омега -3 и многу други важни нутритивни вредности кои се добри за нашиот организам.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.