реклама

Спанаќот и кељот често се судираат во пријателско ривалство во областа на здравата исхрана. Но, има ли победник?

„Спанаќот и кељот се здрав и неверојатно хранлив темнолиснат зеленчук“, изјавила диететичарката Стефани Меккерчер за New York Post.

реклама

„Иако се слични, постојат неколку клучни разлики во составот на хранливи материи на секоја од нив.

Диететичарката Натали Жилет го повтори тоа чувство, истакнувајќи дека двете зелени зеленило имаат различни здравствени придобивки и „заслужуваат редовно да ги имате и двете овие моќници во вашиот фрижидер“.

реклама

Проширувајќи го тоа, спортскиот нутриционист и тренер Романе Гуеро рече дека кељот е добар извор на влакна, витамини А, Ц и К, како и калциум, а спанаќот е добар извор на железо, калиум, витамини А, Ц и К, како и фолати и магнезиум.

Нутриционистички карактеристики на кељот

реклама

Кељот е извор на растителни влакна. Преполно е и со витамин Ц.

„Калето има повеќе влакна и содржи повеќе витамин Ц од спанаќот. Витаминот Ц делува како антиоксиданс. Тоа му помага на имунолошкиот систем и апсорпцијата на железото“, вели Меккерчер.

Како и за другите важни витамини, кељот и спанаќот се богати извори на витамин К, кој е важен за здравјето на коските и згрутчувањето на крвта.

Жилет, исто така, го издвои кељот поради неговата содржина на витамин А, кој го поддржува видот, имунолошкиот систем и здравјето на ткивата, како и минералот калиум, кој е вклучен во контракцијата на мускулите и помага во одржување на здрав крвен притисок.

„Една шолја варен кељ содржи речиси пет грама влакна, што е речиси 20 проценти од дневната препорака“, додава тој.

Што се однесува до другите фактори кои го разликуваат кељот од спанаќот, Жилет рече дека кељот е дел од семејството на крстовите.

„Распестиот зеленчук е познат по нивната висока содржина на глукозинолати, кои би можеле да штитат од рак“, рече таа.

„На крај, но не и најмалку важно, кељот е исто така добар извор на антиоксиданси, кои можат да помогнат во заштитата на телото од оштетување“, додаде Гуерот.

Нутриционистички карактеристики на спанаќот

Спанаќот е многу пофален зеленчук со добра причина.

„Како и кељот, така и спанаќот може да се пофали со импресивни нивоа на витамини К, Ц и калциум. Додека кељот содржи фолна киселина, спанаќот може да го победи со повеќе од двојно повеќе за иста големина на порција“, рече Жилет. Таа додаде дека фолатите ја поддржуваат клеточната делба и помагаат да се спречат вродени дефекти за време на бременоста.

„Во споредба со кељот, познато е дека спанаќот содржи повеќе железо, кое е од суштинско значење за крвните зрнца, енергијата и растот“, рече таа, истакнувајќи дека порција од 100 грама варен спанаќ има приближно 3,6 милиграми железо, додека истото количество варениот кељ содржи околу еден милиграм железо.

„Спанаќот нуди добра количина на есенцијални хранливи материи, вклучувајќи железо, витамини А, К и фолна киселина“, рече Гуеро.

Железото кое се наоѓа во спанаќот е од витално значење за спречување на анемија. Како и кељот, спанаќот е исто така богат со влакна, кои го помагаат варењето и можат да помогнат во контролата на тежината.

Значи, дали кељот или спанаќот е поздрав избор?

Како и другите дебати за нијансирана исхрана, нема јасен победник во битката кељ против спанаќ.

„И спанаќот и кељот се исклучително здрави и нудат уникатни придобивки“, вели Жилет. Таа додаде дека изборот меѓу нив во голема мера зависи од индивидуалните преференции и потребите во исхраната. И двата зелени зеленчуци содржат голем број на хранливи материи неопходни за добро здравје.

„Меѓутоа, ако барате храна која е особено богата со влакна, витамини К и Ц, кељот е подобар избор. Ако барате храна која е особено богата со фолати и е извор на железо, како и витамини А и Е, тогаш спанаќот е подобар избор“, вели Жилет.

На крајот, според Гуерот, најдобриот начин да се добијат најмногу хранливи материи од вашата исхрана е да јадете разновидно овошје и зеленчук, вклучувајќи спанаќ и кељ.

„Јадењето разновиден зеленчук му дава на вашето тело различни хранливи материи што му се потребни за да напредува. Разновидноста, исто така, ги прави оброците поинтересни и ја спречува досадата“, вели Меккерчер.

„Бидејќи спанаќот и кељот се нутритивно слични, можете да изберете кој зеленчук повеќе уживате“, додава Гуерот.

реклама