Компанијата OpenAI ја претстави најновата верзија на технологијата на која се базира нејзиниот чат-бот за вештачка интелигенција ChatGPT.

Технологијата се нарекува GPT-4o и ќе биде достапна за сите корисници на ChatGPT, вклучувајќи ги и оние кои не се претплатници. Овој модел е побрз од претходните и е програмиран да прифаќа одговори на прашања кои звучат зборлест, а понекогаш и флертувачки.

Новата верзија може да чита и да „зборува“ за фотографии, да преведува текст од различни јазици, да идентификува емоции од визуелни изрази и има меморија за да може да ги „запомни“ претходните покажувачи.

Дополнително, четботот сега е прекинлив и има „полесни“ ритми на разговор, така што нема одложување помеѓу поставувањето прашање и добивањето одговор.

За време на демонстрација во живо користејќи ја гласовната верзија на моделот GPT-4o, тој понуди корисни предлози како да решите едноставна равенка напишана на лист хартија наместо сами да ја решите. Го анализирал кодот на компјутерот, го превел текстот од италијански и англиски и ги толкувал емоциите на селфи фотографијата на насмеан човек.

Користејќи топол американски женски глас, манекенката ги поздрави корисниците и ги праша како им е. Кога добил комплимент, тој одговорил „престани, ќе се посрамотам“.

Сепак, технологијата не е совршена. Манекенката во еден момент го заменила насмеаниот човек со дрвена површина и почнала да решава равенка која не му била ни покажана. Ова ненамерно покажа дека сè уште е потребно време да се „испеглаат“ грешките и халуцинациите што ги прават чет-ботите несигурни и потенцијално небезбедни.

Но, во исто време, сето ова ни го покажува правецот во кој оди OpenAi и можно е GPT-40 да стане следната генерација на дигитален асистент со вештачка интелигенција, нешто како „турбо верзија“ на асистентите на Siri или Google. И покрај недостатоците, кога ќе се земе предвид сè, OpenAI сè уште е пред конкуренцијата.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.