Северна Кореја го впиша статусот на нуклеарна енергија во нејзиниот Устав, а претседателот Ким Џонг Ун повика на понапредно нуклеарно оружје за да се спротивстави на заканата од Соединетите Држави, објавија севернокорејските државни медиуми во четвртокот (28-ми септември).

И покрај меѓународните санкции поради нејзината програма за нуклеарно оружје, Северна Кореја изврши рекорден број ракетни тестови оваа година, игнорирајќи ги предупредувањата од САД, Јужна Кореја и други земји, според агенцијата Франс прес.

Дипломатските напори да се убеди Пјонгјанг да се откаже од својот нуклеарен арсенал не успеаја, а уставната промена уследи по минатогодишната изјава на Ким дека Северна Кореја „неповратно“ станала држава со нуклеарно оружје.

„Политиката на градење нуклеарни сили стана постојана како основен закон на државата што никој не може да го прекрши“, рече Ким на седница на Врховното народно собрание.

Прикажи повеќе