Бројот на луѓе кои починале од Ковид-19 во Европа, долгогодишниот епицентар на пандемијата, надмина два милиони, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Бројот на потврдените смртни случаи од Ковид-19 од земјите во европскиот регион на СЗО надминаа повеќе од 2 милиони луѓе, се вели во соопштението на здравствената агенција на ОН.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.