Бројот на нови инфекции со коронавирус и смртни случаи пријавени на глобално ниво во минатата недела падна насекаде, освен на Блискиот Исток и Југоисточна Азија, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во соопштението се вели дека новите потврдени случаи на инфекција паднале за 12 насто на повеќе од три милиони, а пријавените смртни случаи паднале за 22 насто на околу 7.600. СЗО наведува дека континуираниот пад на бројот на заразени со коронавирусот, кој го достигна врвот во јануари, е многу охрабрувачки тренд. Сепак, агенцијата предупреди дека пандемијата сè уште не е завршена и повика на претпазливост, иако многу земји се откажаа од своите мерки за борба против вирусот.

Advertisements

Прикажи повеќе