Порастот на бројот на респираторни заболувања во Кина не е толку голем како пред пандемијата со Ковид-19, изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација (СЗО).

Марија Ван Керков, вршител на должноста директор на Одделот за подготвеност и превенција од епидемии и пандемии на СЗО, истакна дека во неодамнешните случаи на инфекции на респираторниот систем не се откриени нови или невообичаени патогени.

Според неа, се чини дека зголемувањето на бројот на заболени е предизвикано од зголемувањето на бројот на деца кои се заразиле со патогени, чиешто ширење беше успешно спречено во текот на двегодишните ковид-рестрикции.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.