реклама

ДАЛИ некогаш сте се запрашале што ја прави вашата омилена чоколадна лента толку вкусна и џвакачка? Една од состојките што ги прави чоколадните шипки толку неодоливи е токму нугата, класична бонбона која со генерации ги освојува срцата на децата и другите љубители на слатки. Но, што всушност е нугат и зошто го има во речиси секоја чоколадна лента што можеме да ја најдеме на пазарот денес? Во оваа статија ви откриваме се што треба да знаете за овој вкусен деликатес и ви носиме рецепт како да го подготвите во удобноста на вашиот дом.

Што е нугат?

реклама

Нугата е газиран десерт (процес на внесување воздух во смесата) направен со мешање на јаткасти плодови, а понекогаш и парчиња овошје, во шеќерна паста, чиј состав се прилагодува во зависност од саканата конзистентност. Се верува дека потекнува од медитеранските земји, каде медот со бадеми или други јаткасти плодови се мешал со белки од јајца, а потоа се сушел на сонце.

Традиционално, постојат два основни типа на нуга, бел и кафеав. Белиот нугат се прави од шеќер, мед и белки од јајца и обично е помек и полесен за џвакање. Кафеавиот нугат, познат и како „тороне“, е направен од карамелизиран шеќер и мед и е потврд и покршлив.

реклама

Во современата подготовка, медот или шеќерот се варат со белки на температура пониска од онаа на која белките почнуваат да се згрутчуваат и да ја менуваат својата структура. Добиената маса потоа се зацврстува на топлина до саканиот степен на цврстина и се комбинира со тврдо варен шеќер и сируп од пченка. Растителни масти како кокосово масло често се додаваат за да се олесни сечењето и гризењето.

Кога е правилно подготвен, нугата е интензивно сладок и кремаст со благ вкус на бел слез. Благодарение на внимателно изматените белки, текстурата треба да биде мека и пријатна за џвакање.

реклама

Историја

Нугат има долга и сложена историја која сè уште не е темелно истражена. Се верува дека старите Грци и Римјани подготвувале слични конфекции од мед, јаткасти плодови и разни зачини, а првиот пишан рецепт бил пронајден во средновековна книга од 10 век во Багдад. Името на тој нугат било nāṭif и според еден од записите бил подготвен во Харан, град кој се наоѓа помеѓу Урфа во денешна Турција и Алепо во Сирија.

Од арапскиот свет, нугата се рашири низ Европа, а особено стана популарен во Франција и Италија, каде и денес се произведува голема количина од оваа бонбона. Во 16 век, нугата стана омилен десерт на шпанското кралско семејство, кое во тоа време владееше и со Италија.

Традиционално во Италија, нугата се подготвувал само за време на божиќните празници, но подоцна станал популарен во текот на целата година. Денес може да се најде насекаде низ светот, а има многу варијации на оваа бонбона, од бел и кафеав нугат до разни други вкусови и форми.

Што ќе ви треба?

Подготовката на нуга бара многу трпение и љубов, но крајниот резултат е вреден за трудот.

За успешна подготовка потребен ви е кујнски термометар за десерти и жица за матење. Ако поседувате штанд миксер со додаток за размахване, тоа ќе ви биде многу корисно. Матењето и мешањето на состојките трае долго, па оваа кујнска алатка многу ќе ви ја олесни работата.

Состојките што ќе ви бидат потребни се бланширани бадеми, излупени ф’стаци, излупени лешници, оризова хартија за јадење, мед, шеќер, вода, сируп од пченка или агава, белки од јајца, арома на ванила, малку сол и шеќер во прав.

Подготовка

Испечете ги оревите во рерна на 180 степени и оставете ги на страна. Исечете две парчиња оризова хартија за јадење и обложете го листот за печење со еден лист. Меренгата подгответе ја така што прво ќе го сварите медот, па прелијте со белките и мешајте додека не добиете густа, сјајна, цврста меренка.

Додадете ги јаткастите плодови, аромата за ванила и солта и истурете ја смесата во подготвениот плех и ставете уште еден лист оризова хартија одозгора. Оставете ја нугата да се стегне најмалку 2 часа или преку ноќ. Откако ќе се стегне, со нож поделете го на плочки или квадрати.

реклама