реклама

Подводната трагедија Титан која привлече глобално внимание ќе биде снимена во филм.

Филмот, моментално насловен како Salvaged, доаѓа од продуцентот Е. Брајан Добинс, чија последна заслуга беше хорор-комедијата The Blackening.

реклама

Тој ќе работи со MindRiot Entertainment, компанијата која исто така прави документарна серија за Кајл Бингам, поранешниот директор на мисијата на OceanGate, компанијата зад подморницата.

„Трагедијата на Титан потсетува на катастрофата на спејс шатлот „Челинџер“ во 1986 година: тоа е трагедија која никогаш нема да ја заборавам“, рече Џастин Мекгрегор од компанијата.

реклама

Катастрофата, во која загинаа сите пет мажи во подморницата откако бродот изгуби контакт со површината и се распадна, стана меѓународна вест во јуни.

Филмот наводно ќе ги опфати „периодите пред, за време и по петдневната потрага по подморницата“, според Дедлајн, како што пренесува Гардијан.

реклама

Ко-сценаристот Џонатан Кеси рече дека филмот ќе има за цел да го обвини „нашиот медиумски циклус 24/7 без престан, кој ги осудува и уништува животите на толку многу луѓе“.

Тој додаде:

„Важна е само вистината. А светот има право да ја знае вистината, секогаш, а не мамката што ни ја набиваат во грлото оние што ги бараат своите пет минути слава“.

Режисерот Џејмс Камерон, кој стои зад сега веќе класичниот Титаник, првично се шпекулираше дека ќе снима филм заснован на трагедијата, но тој подоцна на Твитер објави дека никогаш нема да биде вклучен и дека самата идеја е „навредлива“.

реклама