реклама

Украинската пејачка Руслана имаше еден од најнезаборавните настапи на Евровизија во поновата историја. Иако настапи веќе во 2004 година, Руслана и нејзиниот хит Wild Dance и денес се паметат.

Харизматичната Руслана го освои целиот свет со својата енергична изведба, возбудлив танц и песна за паметење, но со текот на годините таа исчезна од сцената. Денес Руслана има 49 години, а иако поминаа речиси 20 години откако цел свет ја запозна, Украинката не се промени многу.

реклама

Иако е неколку години постара, Руслана сè уште го изведува својот хит Wild Dance, го носи костимот што го носеше во 2004 година и е исто толку динамична и полна со енергија како тогаш. Деновиве таа е во Ливерпул, каде што се одржува овогодинешниот Евросонг, а можеше да се види и на улица како се шета во нејзиниот костим со потпис.

Таа се занимаваше со политика

реклама

Сепак, Руслани пеењето и шоуто не се единствената професија. Таа во 2004 и 2005 година активно се занимаваше со политика и практично стана заштитно лице на таканаречената Портокалова револуција. Се занимавала и со активизам, односно била дел од кампањата за борба против трговијата со луѓе, а од 2006 до 2007 година била дури и пратеник во украинскиот парламент.

@ruslana.ukraine Going to the stage of #EurovisionVillage #Eurovision2023 for #TikTokLegends #live #Ruslana in #liverpool ♬ original sound – Ruslana

По почетокот на војната во Украина, Руслана повторно се вклучи во политиката и испрати неколку јавни апели, од кои еден беше упатен до Илон Маск, од кого побара да ја искористи неговата технологија за да му помогне на украинскиот народ.

реклама

Што се однесува до приватниот живот, Руслана е дипломиран пијанист и диригент, а музиката се занимава од четиригодишна возраст. Од 1995 година, Украинката е во брак со украинскиот продуцент и текстописец Олександар Ксенофонтов, кој ја напиша и нејзината хит песна Wild Dances, а заедно со сопругот ја поседува компанијата LuxenBourg Studio, која се занимава со снимање радио и филмска музика.

реклама