Поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ, кој ги размени дресовите со Марадона во четвртфиналето на Светското првенство во 1986 година. Тогаш, Аргентина ја освои етапата на Ацтеките во Мексико, благодарение на двата гола на Марадона, од кои едниот е познат како „Божја рака“.

Хоџ реши да го продаде тој дрес, а проценетата вредност е околу 4 милиони фунти.

Токму Стив беше играчот на англиската репрезентација, кој случајно ја упати топката кон Марадона на добро познатиот натпревар. А во интервју за ФИФА ја коментираше средбата со Марадона.

– Мислев дека нема да се вратам овде, па сакав да земам дрес. Му подадов рака. Веднаш беше прегрнат од соиграчите. Го погледнав во очи и му покажав да размениме дресови и тој веднаш пријде и размени со мене, беше толку едноставно – вели Хоџ.

Од тој момент, тој постојано добиваше понуди за тој дрес, а Стив конечно реши да го продаде.

– Јас сум горд сопственик на овој дрес повеќе од 35 години. Тој има длабоко значење во фудбалскиот свет и новиот сопственик ќе биде многу горд на овој дрес – изјави Хоџ.